,

Jakie frezy są niezbędne w gabinecie podologicznym?

Posted by

Jakie frezy są niezbędne w gabinecie podologicznym? Jednym z podstawowych narzędzi, używanych regularnie w każdym gabinecie podologicznym, jest frezarka. Urządzenie to potrzebuje do pracy odpowiednich końcówek – czyli frezów – umożliwiających wykonanie danego zabiegu czy wybranej czynności. Frezy, które ze względu na specyfikę swojej pracy nazywane są również narzędziami rotacyjnymi, dostępne są w różnych rozmiarach, kształtach. Które z nich najlepiej wybrać?

Frezy podologiczne – kryteria podziału

Obecnie na rynku znaleźć można szeroki wybór najróżniejszych frezów podologicznych, które odznaczają się zróżnicowanym kształtem czy rozmiarem i pochodzą od rozmaitych producentów. Wszystkie narzędzia rotacyjne podzielić możemy na kilka poszczególnych kategorii, biorąc pod uwagę różne kryteria ich klasyfikacji. 

Aby stworzyć pierwszy z podziałów takich urządzeń, powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie: do jakich zabiegów lub czynności używane będzie dane narzędzie rotacyjne? Konkretne przeznaczenie końcówek do frezarki jest bowiem jednym z podstawowych kryteriów ich klasyfikacji. W ten sposób wyróżnić możemy co najmniej kilka końcówek, takich jak frezy do:

  • opracowywania twardych i zgrubiałych paznokci,
  • sztucznych paznokci,
  • wygładzania płytki paznokciowej,
  • zdejmowania hybryd, żelu i akrylu,
  • zrogowaceń i zgrubień na podeszwach,
  • usuwania skórek,
  • usuwania odcisków.

Jako że frezarka jest urządzeniem, które sprawdza się niemal przy wszystkich zabiegach podologicznych, na rynku znaleźć można frezy z https://kerpro.pl/kategoria-produktu/frezy/ stworzone z myślą o każdym z nich. Dodatkową kategorią są w tym wypadku również frezy przeznaczone dla pacjentów cierpiących na cukrzycę. 

Innym kryterium podziału frezów jest materiał, z którego zostały one wykonane. Obecnie frezy produkuje się z kilku rodzajów materiałów, charakteryzujących się szczególnymi dla siebie właściwościami. To z kolei sprawia, że sprawdzają się one do szczególnego rodzaju zabiegów czy czynności wykonywanych na konkretnych częściach stopy. Biorąc pod uwagę materiał, z którego zostały wykonane, możemy podzielić frezy na:

Kolejne kryterium podziału narzędzi rotacyjnych jest ich kształt. On również niejako determinuje przeznaczenie końcówek. Możemy wyróżnić frezy: stożkowe, walcowate, w kształcie kulki oraz w kształcie charakterystycznej łezki. 

Każda z końcówek do frezarki odznacza się również charakterystycznym stopniem nasypu, nazywanym też gradacją. Cecha ta jest ostatnim z kryteriów podziału narzędzi rotacyjnych i oznaczana jest kolorami od żółtego, oznaczającego najdrobniejszy nasyp, do czarnego, będącego oznaczeniem nasypu najgrubszego. 

Frezy do gabinetu podologicznego – jakie wybrać?

Szeroki i zróżnicowany wybór frezów pozwala podologowi na swobodny wybór nie jednego, a kilku różnych rodzajów końcówek do frezarki. Takie rozwiązanie jest oczywiście wyborem optymalnym i najbardziej korzystnym zarówno dla samego specjalisty, jak i jego pacjentów. Nie istnieje bowiem jeden uniwersalny rodzaj frezów, które idealnie sprawdzą się do każdego rodzaju zabiegu podologicznego. Warto więc wyposażyć się w co najmniej kilka różnych rodzajów narzędzi rotacyjnych, aby być gotowym na dowolne wyzwania w codziennej pracy w gabinecie. 

Jakie frezy są niezbędne w gabinecie podologicznym?
Jakie frezy są niezbędne w gabinecie podologicznym?

Zdecydowanie warto sięgnąć po frezy wykonane z węglika spiekanego, zaliczane do najtrwalszych i najbardziej odpornych na eksploatację. Końcówki te doskonale sprawdzą się przy opracowywaniu płytki paznokciowej i zdejmowania paznokci hybrydowych, żelowych czy akrylowych. Wartymi uwagi są również końcówki diamentowe, które stosuje się najczęściej do opracowywania zrogowaceń – zarówno na paznokciach, jak i na samych stopach – oraz do szlifowania i wygładzania płytki czy skóry stopy. 

Jeśli chodzi o kształt końcówek do frezarki, wszechstronnemu podologowi przydadzą się frezy w niemal każdej formie – od szpiczastych, po kulkowe. Szpiczaste, cienko zakończone frezy to idealny wybór do pracy w trudno dostępnych miejscach, jak chociażby okolice skórek. Z kolei frezy w kształcie walca to nieoceniona pomoc przy skracaniu płytki, opracowywaniu jej, jak również zdejmowaniu paznokci żelowych i akrylowych. 

W swoim ekwipunku każdy podolog powinien posiadać także frezy o różnym stopniu gradacji. Najdrobniejsze z nich, czyli końcówki oznaczone kolorem żółtym oraz czerwonym, sprawdzą się przy wygładzaniu i szlifowaniu paznokci oraz skóry, także w miejscach trudno dostępnych. Frezy nieco grubsze, czyli niebieskie, to końcówki, przeznaczone do usuwania i opracowywania skórek, z kolei czarne najlepiej sprawdzą się podczas opracowywania twardej, zrogowaciałej skóry i zgrubiałych paznokci. 

Jak łatwo można zauważyć, nie sposób wskazać jednego rodzaju frezów, niezbędnych w gabinecie podologicznym. Jego wyposażenie powinno być bowiem znacznie bogatsze i bardziej zróżnicowane. Dzięki szerokiemu wachlarzowi narzędzi rotacyjnych podolog będzie w stanie wykonać dowolny zabieg w sposób precyzyjny, skuteczny i bezpieczny dla pacjenta.

 

Kerpro sklep podologiczny
Stefana Żeromskiego 77/lok. U1
01-882 Warszawa
223546332
www.kerpro.pl
Satin podolog Warszawa
Podleśna 7
01-673 Warszawa
228334787
www.satin.pl